teisipäev, 24. september 2013

Sissejuhatavalt fotokunsti vormistamisest

Tartu noore kunsti oksjon toimub neljapäeval, 10. oktoobril kell 18 Tartu Loomemajanduskeskuse saalis (Kalevi 17) juba kaheksandat korda ja keskendub seekord fotokunstile. 
Foto puhul on lisaks kunstilisele väärtusele äärmiselt oluline ka tehniline teostus ja vormistus. Neist rääkides tuleb aga nii fotokunstnikul endal kui ka ostjal sageli ette tundmatuid ja esmapilgul arusaamatuid termineidSeetõttu selgitame siin koostöös Tallinna Fotokuuga mõningaid foto vormistusviise ja termineid, millest paljud on ka oksjonil Eesti fotokunsti paremiku töödes esindatud.

Fotosid endid saab näha näitusel, mis on Tartu Loomemajanduskeskuses (Kalevi 13) avatud 12. septembrist 9. oktoobrini, E-L 11-21 ning kõigi enampakkumisele tulevate töödega saab tutvuda oksjoni veebikataloogis.FOTO ILMUTAMINE VÕI TRÜKKIMINE

Kromogeenne värvifoto ehk c-print (chromogenic colour print, c-print)
Foto, mis on suurendatud negatiivilt värvifotopaberile.

Selliselt on teostatud näiteks Lauri Kulpsoo ja Marge Monko tööd.

17. LAURI KULPSOO
“Kollane”

Aasta: 2013
Tehnika ja tiraaž: värvifoto, 1/5
Mõõdud: 30x45 cm
Alghind: 55 € 


23. MARGE MONKO
"Autoportree sigariga“ / Self-Portrait with a Cigar (seeriast “Ütle mulle”/ Tell me)
Aasta: 2007
Tehnika ja tiraaž: c-print raamis, 1/6
Mõõdud: 73x85 cm
Alghind: 670 €Hõbeželatiinfoto ehk monokroomne foto, nimetatud ka hõbeprint (silver gelatine print)

Foto, mis on suurendatud negatiivilt monokroomsele (mustvalgele) fotopaberile.36. MARTIINI
“Kasino Imperial”

Aasta: 2012
Tehnika ja tiraaž: 35 mm mustvalge foto paberil, 1/1
Mõõdud: 24,9x31 cm
Alghind: 75 €Nii kromogeense kui ka monokroomse foto korral on spetsiaalse tehnoloogia abil fotopaberile võimalik ilmutada ka digitaalset pildifaili. Sellisel juhul võivad konkreetset tehnoloogiat täpsustavad terminid olla ka Lambda või LightJet. Digitaalne kujutis võib olla pildistatud digikaameraga või skaneeritud negatiivilt või slaidilt. 

Analoogfoto puhul on oluline ka negatiiv-materjal, mida kasutatakse. Näiteks Toomas Kalve kasutab negatiiv-materjalina sageli vanu aegunud klaasplaate aastast 1939, Martiini on aga foto pildistanud 35 mm mustvalgele filmile. Kusjuures mõlemad autorid armastavad ühes või teises etapis kasutada aegunud materjale. Kui enamasti toimub foto ilmutamisel suurendamine, siis Toomas Kalve foto on kontaktkoopia, mis tähendab, et negatiiv on ilma suurenduseta üks-ühele paberi peale valgustatud ning pildistamisel kasutatud klaasnegatiiv oligi täpselt sama suur kui on foto. Pildi paremas servas olevad kaks tumedat täppi on ilmselt negatiivi kinnituskohad kas fotoaparaadis või ilmutamisel ning on fotograafi poolt taotluslikult pildile jäetud.


Pigmentfoto, nimetatud ka pigmenttrükk, digiprint, digitrükk (pigment print, inkjet print)

Digitaalsest pildifailist tindiprinteriga trükitud foto. Digitaalne kujutis võib olla pildistatud digikaameraga või skanneritud negatiivilt või slaidilt.

Tartu noore kunsti oksjoni töödest on selliselt teostatud Paco Ulmani, Anna-Stina Treumundi, Andres Keili, Madis Katzi, Reimo Võsa-Tangsoo, Diana Tamane jt fotod.


19. MADIS KATZ
„Lumivalgeke / Snow White”
Aasta: 2006/2013
Tehnika ja tiraaž: digitrükk, B-1/55
Mõõdud: 30x30 cm
Alghind: 180 €
FOTO VORMISTAMINE EKSPONEERIMISEKS  

Paberile prinditud või ilmutatud foto vormistatakse sageli (kas paspartuuga ümbritsetuna või ilma) klaasiga raamis. Nii on vormistatud näiteks Lauri Kulpsoo, Paco Ulmani, Martiini, Marge Monko, Patrik Tamme ja Diana Tamane teosed. Diana Tamane töö puhul aga toimub huvitav mäng ning piir sisu ja vormistuse vahel on n.ö. sõlme keeratud.


3. DIANA TAMANE
Nimetu (seeriast “From My Family Album II”)
Aasta: 2013
Tehnika ja tiraaž: pigmentfoto raamis 1/5+1 AO
Mõõdud: 60x70 cm
Alghind: 215 €

Väga sage on ka lihtsalt foto eksponeerimine kleebituna kapaplaadile, PVC plaadile või mõnele muule tugevamale alusele. Selliselt on vormistatud Andres Keili, ja mitmete nooremate fotokunstnike tööd. Oluline on siiski foto ning selliseid töid saab lasta samuti raamida nagu seda on oksjoniks teinud noor fotokunstnik Ruudu Rahumaru. Raam tagab kindlasti töö parema säilimise. 


1. RUUDU RAHUMARU
“Eitus ja jaatus võtavad napsu”
Aasta: 2013
Tehnika: fotolavastus, fotomanipulatsioon
Mõõdud: 34x50 cm
Alghind: 80 €


Foto alumiiniumil

Foto liimitakse alumiiniumkomposiitplaadile.
Tartu noore kunsti oksjoni töödest oma fotod alumiiniumplaadile vormistanud näiteks Taavi Piibemann, Renee Altrov ja Alan Proosa.


21. ALAN PROOSA
Nimeta / Untitled
Aasta: 2006 / 2013
Tehnika ja tiraaž: fotoalumiinium, 1/1
Mõõdud: 110x76 cm
Alghind: 260 €


Diasec ehk alumiiniumakrüül

Foto kinnitatakse alumiiniumkomposiitplaadi ja akrüülklaasi vahele.

Diasec vormistust on võimalik oksjoni näitusel näha Reimo Võsa-Tangsoo ning Triin Rebase fotode puhul.

7. TRIIN REBANE
“Akt hõberebasega”
Aasta: 2013
Tehnika: diasec, stereofoto
Mõõdud: 70x90 cm
Alghind: 350 €
14. REIMO VÕSA-TANGSOO
Pilt seeriast "Pidu katku ajal / Fiesta la Peste"
Aasta: 2008
Tehnika ja tiraaž: pigmentprint/diasec. 2/5+2 autorikoopiat
Mõõdud: 30x30 cm
Alghind: 300 €


Levinud, kuid käesoleval oksjonil esindamata, on ka digitaalsest pildifailist lõuendile või veluurkangale prinditud foto kinnitamine alusraamile ja ka kilele prinditud foto eksponeerimine valguskastis, nii et seda valgustavad pildi taga asuvad valgustorud.26. septembril kell 18 räägivad fotokunstnikud ning Tartu Kõrgema Kunstikooli noored õppejõud ise oma fototehnilistest eelistustest ja lähenemisest fotograafiale. Kõik huvilised on oodatud kuulama Taavi Piibemanni loengut "Erinevad foto vormistusviisid ja nende püsivus ajas" ning Madis Katzi loengut “Aeglasest fotograafiast”. Loengud toimuvad Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (Tähe 38b).


Terminite selgitamisel on allikana kasutatud Tallinna Fotokuu poolt koostatud materjali. Tallinna fotokuu toimub oktoobris sel aastal nii Tallinnas kui ka Tartus. Programmi ja näitustega saab tutvuda http://www.fotokuu.ee/2013/.

Järgmine postitus põhineb kunstiteadlase Indrek Grigori poolt Tartu noore kunsti oksjoni kataloogi kirjutatud tekstil "Mis toimub fotokunstis?" ning juttu tuleb erinevatest teemadest, millega fotokunstnikud tegelevad.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar