esmaspäev, 30. september 2013

Mis toimub fotokunstis?

Tartu noore kunsti oksjon toimub neljapäeval, 10. oktoobril kell 18 Tartu Loomemajanduskeskuse saalis (Kalevi 17) juba kaheksandat korda ja keskendub seekord fotokunstile. Oksjonitöid saab näha näitusel, mis on Tartu Loomemajanduskeskuses (Kalevi 13) avatud 12. septembrist 9. oktoobrini, E-L 11-21 ning kõigi enampakkumisele tulevate töödega saab tutvuda oksjoni veebikataloogis.Hea vaate Eesti fotokunstile saab ka Tartu Kunstimajas Anneli Porri kureeritud Tallinna Fotokuu korraldatud näitusel “Kus lõped sina, algan mina”.


Eesti fotomaastikul võib rääkida kahest tugevast keskusest: üks Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, teine Eesti Kunstiakadeemias. Fotograafia osakonda Tartus juhatab Peeter Linnap, Tallinnas aga Marco Laimre, keda vahel ka Linnapi ainsaks õpilaseks nimetatakse. Arengud mõlemas osakonnas on ilma nähtava põhjuseta sarnaselt kulgenud. Pikalt on valitsenud olukord, kus mõlemad osakonnad koolitasid küll suure hulga kunstivälajal tähelepanu pälvinud kunstnikke, ent enamik neist ei töötanud fotomeediumis. Viimased aastad on toonud juurde mitmeid noori fotograafe, Fotokunstnike Ühendus on asunud fotokunsti aktiivselt populariseerima ja ka Art Proofi noore fotokunstniku preemia on väga tervitatav areng. Ilma viimaseta ei oleks Renee Altrovi tehniliselt nõudlik seeria, millest üks töö oksjonil ka müügis, puht rahalistel põhjustel ilmselt kunagi sündinud.16. RENEE ALTROV
“Kohupiimakook”
Aasta: 2012
Tehnika ja tiraaž: foto alumiiniumil vahtrapuust muuseumiklaasiga raamis, 1/1
Mõõdud: 4x58x40 cm
Alghind: 400 €Kui rääkida kahe nimetatud koolkonna karakteristikutest, torkab Tallinnas silma kütkestatus linna teemast. Sellel oksjonil osalevale Paco Ulmannile lisaks võib ühe või teise projektiga siia rubriiki paigutada mitmeid autoreid, näiteks Jaanus Samma, Karel Koplimets, Tõnu Tunnel ning Paul Kuimet oma tõeliselt märgilise sarjaga "Viewfinder". 24. PACO ULMAN
Nimetu / Untitled
Aasta: 2009
Tehnika ja tiraaž: digiprint, 3/10
Mõõdud: 15x20 cm (raamiga 26x31 cm)
Alghind: 100 €


Nimetatud kunstnikest Tõnu Tunnelit ja Paul Kuimetit saab näha tartu Kunstimajas ning Jaanus Sammat (seekord mitte küll fotomeediumis) Y-galeriis ART IST KUKU NU UT näitusel “PRADA PRAVDA”

N.ö poisspilguga linnafotograafia kõrval on endiselt väga tugev sotsiaalse alatooniga lähenemine, mille tugevaimaks esindajaks on kahtlemata Marge Monko, kelle Viinis, Mumokis eksponeerimisele tulevat Henkel Art Awardi projekti võis näha hiljuti Tartu Kunstimuuseumis. Margega sarnast kriitiliselt analüütilist lähenemist jagab ka Anna-Stina Treumund. Käesoleva oksjoni valikus kuulub siia veel ka Reimo Võsa-Tangsoo, kuid mainima peaks ka Tanja Muravskajat, kelle ülevaatlikku isikunäitust rahvusidentiteeti käsitlevatest töödest võis Tartu Kunstimuuseumis näha 2010. aastal.22. ANNA-STINA TREUMUND
“Alfred”
Aasta: 2012
Tehnika ja tiraaž: pigmentfoto, 1/4+ 2 autorieksemplari
Mõõdud: 85x87cm
Alghind: 300 €

Anna-Stina Treumundi ja Marge Monko erinevad tööd on esindatud nii Tartu noore kunsti oksjonil kui ka Tartu Kunstimajas oleval näitusel.


Kaks nimetatud tendentsi ei kata loomulikult kogu Tallinna fotoosakonnaga seotud praktikate ampluaad. Nii töötavad näiteks Sigrid Viir, Laura Toots ja Flo Kasearu võrdlemisi omanäoliste käekirjadega kontseptuaalsete projektidega. 

Laura Tootsi ja Flo Kasearu töid saab näha Tartu Kunstimaja näitusel.

Tartu fotograafia osakonda iseloomustades viitaksin samuti ennekõike kahele tendentsile. Esiteks kontseptuaalne, tugeva teoreetilise fooniga foto, mida käesoleval näitusel esindab Taavi Piibemann, kelle loomingulises biograafias on olulisel kohal ka fotograafia kui tehnika enesekaemus. Vähem fotokeskne, ent kohati veelgi kontseptuaalsem, on näiteks Toomas Thetloff, kes ka Piibemanniga sageli koostööd teeb.

15. TAAVI PIIBEMAN
“Boris and Arkadi Strugatski - Roadside Picnic” seeriast “Kasutatud kirjandus: punktuatsioon mulle oluliste tekstide lõppudest”
Aasta: print aastast 2010
Tehnika ja tiraaž: pigmenttrükk (Hahnemühle Photo Rag paber) alumiiniumkomposiidil, raamitud tumeda puitliistuga, paspartuuga. Tiraaž 5 (1/5) + 1 autorieksemplar.
Mõõdud: 60x74 cm, foto 45x60 cm
Alghind: 400 €
Teise loomingulise vaatenurga võiks nimetada metafüüsiliseks. Selle keskseks sarjaks nimetaksin Toomas Kalve "Kanepi moefoto". Ilmselt praktilistel põhjustel (koolis on ka tekstiilikunsti osakond) on moefotol Tartus oluline koht, ent rahvusvahelise kaanoni forsseeritud teatraalsuse järgimise kõrval iseloomustab Tartu moefotot sümbolistlik ülekuhjatus, mis muudab ta staarikultusele rajatud maailmas võrdlemisi unikaalseks. Nii on ka Kalve portreed (käesoleval oksjonil foto nimega "Mäng"), olenemata portreteeritavate kohalikust kuulsusest, üles ehitatud interjööri kuhjatud sümbolite jutustusele, mitte isikuile. Tartu Kõrgemast Kunstikoolist välja kasvanud moefotot esindab ka Alan Proosa foto, mis on sündinud koostööst moekunstnik Triinu Pungitsaga.


18. TOOMAS KALVE
“Mäng
Aasta: 1998
Tehnika ja tiraaž: hõbeprint, kontaktkoopia, koloreeritud, 3/7
Mõõdud: 18x24 (koos raamiga 30x40 cm)
Alghind: 220 €

Metafüüsika väljendub aga ka märksa konkreetsemalt, puhtalt sümbolismile rajatud sarjades, nagu näiteks Madis Katzi "Profaanid ja Sakraalid". Ent kui Katz töötab peaasjalikult kujunditega, mis on foto tegemise hetkel reaalsete asjadena kaadris olemas, siis oluline koht on ka digitaalsetel kollaažidel, mis ammutavad oma jõu samuti just kujundlikust detailsusest ja sümboolsest ülekuhjatusest. Varasematel oksjonitel on seda suunda esindanud näiteks Marge Nelk.


Marge Nelgi töid leiab varasema Tartu noore kunsti oksjoni "Best of..." kataloogist ning tema loominguga saab tutvuda Tartu kohvikus Crepp.


Selle kõrval eksisteerib veel väga palju autoreid ja lähenemisi, mis on kaudselt või otseselt seotud nimetatud õppeasutustega, kui ka neist sõltumatud. Seekordse oksjoni kontekstis näiteks Lauri Kulpsoo keskkonnafoto ja Andres Keili portree. 20. ANDRES KEIL“Anna portree metsas”
Aasta: 2012
Tehnika ja tiraaž: analoogfoto, skaneering, digitrükk. 1/1 2012
Mõõdud: 140x100 cm
Alghind: 100 €
Andres Keili portreedele muusikutest on sisearhitekt Üllar Varik üles ehitanud Tartus Rüütli tänaval asuva Feel Good music café esimese korruse ruumide sisekujunduse.

Kolmapäeval 2. oktoobril kell 18 toimub Tartu Kunstimajas Anneli Porri loeng „Kellele ei meeldiks Eesti foto”, kus räägib arengutest Eesti fotokunstis ja käsitleb noorte fotokunstnike rahvusvahelise edu fenomeni. Loeng toimub Anneli Porri kureeritud näitusel „Kus lõped sina, algan mina”, mis pakub üht võimalikku läbilõiget Eesti fotokunsti paremikust aastatel 1992 - 2013. 

Indrek GrigorP.S. Kõiki oksjonitöid saab vaadata ning nende kohta kunstiteadlaste Indrek Grigori ja Kadri Asmeri poolt kirjutatud kommentaare lugeda oksjoni veebikataloogist. Oksjoni paberkataloogi ja mõnede teiste käesoleval oksjonil osalevate kunstnikega seotud trükistega saab tutvuda oksjoni näitusel Tartu Loomemajanduskeskuses kohvikus Spargel (Kalevi 13).


Järgmises blogipostituses vaatame lähemalt 10. oktoobril toimuva Tartu noore kunsti oksjoni maalikunsti valikut.


Info oksjonil osalemise kohta leiab http://www.lmk.ee/oksjonid.

Oksjoni üritustega saab olla kursis ka facebook'i vahendusel.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar