kolmapäev, 17. aprill 2013

Kunstioksjonist kunstiteadliku pilguga

Tartu Loomemajanduskeskuse kohvikus Spargel on 5. maini üleval LMK ja Tartu Kõrgema Kunstikooli koostööna toimuva Tartu noore kunsti oksjoni tööde näitus. Töödega saab tutvuda ka oksjoni kataloogi vahendusel, kus autorid avavad oma tööde loomise tagamaid, impulsse ja oma nägemust. Lisaks sellele kommenteerivad töid kunstiteadusliku ja konteksti asetava pilguga Indrek Grigor ja Triin Tulgiste. 

Indrek Grigor on semiootik-kunstiteadlane, kes on oksjoniga olnud seotud juba 2009. aastast, selle toimumise algusest alates. Indrek Grigor töötab Tartu Kunstimajas galeristina ning tal on ka oma raadio-videoväljund: TARTU MÖLISEB, mille reportaažid ja intervjuud avalduvad kord raadiosaates Kunstiministeerium, kord Artishokii blogis või mujal, hiljuti näiteks Eesti Rahva Muuseumi blogis näitusest “Korraks koju”. Triin Tulgiste liitus oksjoniga möödunud sügisel. Triinu on kunstiajaloo haridusega kunstiteadlane, kes toimetab Müürilehe kunstirubriiki, osaleb Artishok Biennaalil ning koordineerib kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UTi haridusprogrammi. Triin ja Indrek teevad koos Maarin Mürgiga Klassikaraadios saadet Kunstiministeerium. Sügisel ilmus femme.ee-s Triinu ja Indrekuga ühisnimetaja Kunstikriitika Kombinaat all intervjuu

15. aprillil tegi Indrek Grigor Tartu noore kunsti näitusel ekskursiooni, rääkides tööde ja kunstnike taustast. Huvitav on kuulata, kuidas kunstiekspert kunstist räägib ning selgitab kunstimaailmas hoovusi, mis siseringi mittekuuluvatele inimestele jäävad sageli märkamatuks või arusaamatuks. Näiteks kommenteerib niimoodi Indrek Grigor oksjoni kataloogis Jevgeni Zolotko ja Peeter Krosmanni teoseid: "Teos “Peeter. Algus”, mida eksponeeriti esmakordselt eelmise aasta lõpus Tartu kunsti aastanäitusel, on ennekõike kunstivälja enesekriitiline žest. Tänaseks kogunenud ajaloolise kogemuse foonil peaksid kõik olema teadlikud sellest, et kunst on keel. Ent sellegipoolest või seda enam toimub pidev vaidlus sobiva keele üle, kusjuures üht kaitstes kuulutatakse teised keeled ennekõike just sisuliste, aga ka vormiliste valikute tõttu kõlbmatuiks. Konkreetne lugu on lühidalt järgmine: postimpressionistlikus laadis töötav maalikunstnik Peeter Krosmann purustas Islandil maalitud maastikumaali paberihundis. Eesti kunstiväljal väga tunnustatud skulptor Jevgeni Zolotko pani tükid jälle kokku ja esitas ribad klaasseinaga kastis.Tulemus: klassikalistel maalikunstnikel on õigus, selleks et sobituda kaasaegse kunsti sildi alla, peavad nad oma teosed paberihundist läbi laskma. Samas aga ilmnes selle protsessi käigus ka, et traditsiooniline maal, mis ei kuulu hetkel peavoolu prestiižžanrite nimekirja, ja kaasaegne kontseptuaalne objekt erinevad teineteisest vaid vormikeelelt.“ 

Oma ringkäigul pööras Indrek Grigor tähelepanu ka sellele, et Tartu noore kunsti oksjoni valik on seekord väga mitmekihiline ning oksjonil osalevad paljud end ametlikul kunstiväljal juba kehtestanud kunstnikud. Seejuures on huvitava nähtusena mitmekülgselt esindatud ka Tartu etableerunud tänavakunstnikud: EvL, MinaJaLydia, Müra2000 ja Von Bomb. Oluline roll kunstniku sattumisel oluliste kunstiinstitutsioonide huviorbiiti on kuraatoritel. Just Marika Agu tõigi Y galeriis kureeritud näitusega muuseumide ja galeriide huviorbiiti tänavakunstnikud, Kiwale võlgneme tänu mitmete teistegi väga huvitavate kunstnike Tartu noore kunsti oksjonile toomises oksjoni algusaastatel, mil Kiwa oli oksjoni kuraator. Ta on kuraatorina esindanud ka mitmeid Tartu ekstsentrikuid, sealhulgas oksjonil esindatud Taavi Novekit. Ise osaleb Kiwa seekordsel oksjonil kolme tööga. Lisaks on tal ka 4. maini avatud Tallinnas galeriis Vaal isikunäitus "ENTER THE UNTITLED".

Kuid teistelgi oksjonil osalenud kunstnikel on parasjagu käimasolevad või äsja lõppenud näitused. Tartu Kunstimajas lõppesid hiljuti ka 9. mai oksjonil osalevate kunstnike Mai Söödi ja Alar Tuule isikunäitused ning avati uued Toomas Kuusingu, Heiki Leisi ja Tanel Randeri näitused. Äsja avati Peeter Talvistu kureerimisel Tartu Kunstimuuseumi näitus "Luuserid. Üks vaade muuseumi tulmetele", kus on esindatud Edward von Lõnguse ja Diana Tamane teosed. 

Kuulake kindlasti ka Indrek Grigori läheneva oksjoni teemalist intervjuud Kuku raadios. Ja otseloomulikult tulge 9. mail ka Tartu Loomemajanduskeskuses toimuvale oksjonile!


Oksjoni korraldaja Liina Raus Kunstilaenutusest


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar