esmaspäev, 25. märts 2013

Purskkaevu valima!

Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Loodusmaja vahelisel alal hakkab esimeste soojadega pihta valgustatud jalgteede ja lastemänguväljakutega uhke pargi rajamine. Sellega seoses tahab LMK taastada ka kunagise doktor Pfaffi villa juurde kuulunud purskkaevu. Purskkaevu originaal ehitati 20. sajandi alguses ning praeguseks alles jäänud varemed märgistavad pargi algust Kalevi 13. taga. Kuna ka Muinsuskaitse andis üsna vabad käed, soovis LMK originaali täpse taastamise asemel luua midagi põnevamat. Küll aga jäid kehtima piirangud, mille järgi tuleb uues lahenduses aluseks võtta kunagine kaheksanurkne motiiv ning materjali osas tuleks taas betooni kasutada

Sellises olukorras kavandasid Loomeka kaks maastikuarhitektuuribürood Ökodisko ja TajuRuum kaks üpris erinevat kavandit, millega on võimalik tutvuda siin ja praegu või Tartu linna kodulehel, kus saab oma lemmiku poolt ka hääletada. Rahva soovi teostamisele ehk valitud purskkaevu rajamisele on lubanud õla alla panna Tartu Hansa Rotary klubi ning raha on kavas lisaks koguda erinevate heategevusürituste ja annetuskeskkonna Hooandja kaudu.


Rutt Piir Ökodiskost ja Liina Einla TajuRuumist rääkisid natuke mõlema purskkaevu idee tekkeloost ja teostatava purskkaevu ümbruskonnast. 

Milline purskkaev siis kelle idee oli?

Mõlema purskkaevu idee sündis ikka koostööna: istusime maha ja hakkasime seda asja ühest otsast juurutama. Ühe ideele andis teine lisanüansi ja nii nad kasvasid ja segunesid. 
Aga kui päris ideede sünni juurde minna, siis teadsime, et Loomeka purskkaev võiks ehk olla tavapärasest lahendusest natuke multifunktsionaalsem. Mõte oli selles, et seda saaks näiteks vastavalt aastaajale erinevalt kasutada või et tal oleks veel mõni lisafunktsioon. Nii tekkiski kaks ideed: siili purskkaev, mille saaks talveks kinni katta ja näiteks jääskulptuuriga asendada. Ja siis teiseks paviljon kui ruumilisem objekt, mis olekski samaaegselt nii paviljon kui ka purskkaev. Meie kliimas ei saa ju talvel niikuinii vett kasutada ja nii need kaks ideed sõelale jäid.

Rääkige Siilikese sünnist!

Skulpturaalsema purskkaevu "Siil udus" kontseptsioon algas mõttest, et pargis võiks olla midagi väga loomulikku, mis samas oleks vormiliselt purskkaev. Samuti mõtlesime, et purskkaev ei pea olema traditsiooniline purskavate jugadega kaev, vaid midagi neutraalsemat ja loomulikku. See omakorda viis ideeni kasutada hoopis pihusteid, mis tekitavad udu. Kõigepealt tekkis udu ja siis alles küsimus, mis või kes seal udu sees olla võiks. Muidugi jõudsime selleni, et "Siil!". Ka ideoloogiliselt sobiks siil kui väärt nõuandja siia Loomeka juurde ideaalselt elama. Samuti kuulub ta osakesena loodusest Loodusmaja juurde. Rääkimata sellest, et asume ju Kalevi tänaval. Nii ta sündiski – ta ju sobib siia igatepidi. Aga Paviljon?

Monumentaalsemat laadi lahendus "Vihmapaviljon" näeb eemalt välja justkui tavaline paviljon, kuid tegelikult pääseb suveajal sinna sisse ainult siis, kui end räästast alla voolavast ühtlasest veekardinast läbi libistada. Mõtlesime, et suvel inimeste ligi meelitamiseks võiks seal mõni peibutis sees olla, male vmt. Muidugi võib sellest mõelda ka kui kohast, kus igaüks saab teha just seda, mida parasjagu soovib. Näiteks päikese eest varjus mänge mängida, raamatut lugeda, sõbraga vestleda, oma firmaga välikoosolekut pidada või Sparglist lõuna kaasa võtta ja seda seal süüa.  Paviljoni kasutusvõimalused on piiritud – seal saab teha mida iganes!Kuidas need purskkaevud ümbritsevasse keskkonda sobivad? Milline see tuleb?

Ümbritsevast on tegelikult veel vara rääkida. Sellest saab rääkida alles siis, kui üks idee on valitud. Siis saab ka kujundada Loomeka ja purskkaevu vahetut ümbrust. Loomulikult sõltub meie pargiosa kujundamine ka sellest, milline tuleb Loodusmaja poolne park. Sellest saab selgemat aimu aga alles siis, kui park suve alguses valmis saab.
Meil on siin põhiliselt mängida erinevate arhitektuursete väikevormide, sillutatud alade asukoha, materjali ja suurusega, samuti pinnakatte taimede ja väiksemate põõsastega. Kindlasti tuleb tegeleda kohvik Spargli välisosa lahendamisega ja pargi erinevaid tasandeid ühendavate treppide ja kaldteedega. Oluline on lahendada ka Kalevi 17 vahetu ümbrus, et saalis toimuva ürituse vaheajal saaks parki tulla ja seal mõnusalt aega veeta, praegu seal selleks häid võimalusi veel ei ole. Tuleb kindlasti mõelda istumiskohtadele ja seda ka purskkaevu ümbruses. Meie kujutluses peaks purskkaevu ümbrus olema ikka natuke väärikam ja viimistletum keskkond. 


Kirjutas Ada Tamme


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar