neljapäev, 21. märts 2013

Ökodiskos valmib Maarja Päikesekodu

Rutt Piir, foto: FLStuudio
Täna tuleb juttu maastikuarhitektuurist rõhuga ühele märkimisväärsele ettevõtmisele, millega on seotud Tartu Loomemajanduskeskuse firmas Ökodisko töötav Rutt Piir. Nimelt koostas tema Maarja Päikesekodu detailplaneeringu, millega kehtestatakse Haaslava valda Kitsekülla rajatava puuetega inimestele elukeskkonna ja rehabilitatsioonikeskuse ehitus- ja maakasutustingimused. Keskuse missiooniks on luua päikeseküllane ja arengut toetav kodu viiekümnele raske ja sügava ning liitpuudega inimesele. Seejuures on eesmärgiks ehitada välja terve küla koos rehabilitatsiooni- ja päevakeskuse, laagrihoone ning külamajaga, mille kõiki teenuseid saaksid kasutada mitte ainult Päikesekodu püsielanikud, vaid kõik Lõuna-Eesti erivajadustega inimesed.

Pühapäeval, 24. märtsil kell 17:00 toimub Tartu Peetri kirikus Maarja Päikesekodu toetuseks heategevuskontsert „Hooli meist“. See on iga inimese võimalus anda oma väike panus sellesse, et Eesti oleks koht, kus kõigil on võimalik elada täisväärtuslikku ja teguderikast elu. 

Rutt, räägi natuke, millega on tegu ja kuidas sina Maarja Päiksekodu projektiga seotud oled? 

Mina olen selle ettevõtmisega seotud alates detailplaneeringu koostamise algatamisest, kui hakati otsima ettevõtet, kes võiks selle töö ära teha. Kui ma esimest korda Maarja Päikesekodu eestvedajatega silmast silma kohtusin, sai kohe selgeks, et tegemist ei ole sugugi tüüpiliste arendajatega, keda ajendavad kapitalistlikud eesmärgid. Maarja Päikesekodu taga seisavad täiesti tavalised inimesed – lapsevanemad, kes soovivad oma puudega lastele luua paremat tulevikku. Nüüd, olles ka ise lapsevanem, mõistan ma üha paremini seda kirge ja tahtejõudu, mis on algusest peale kogu selle ettevõtmise mootoriks olnud. 

Erialast lähtuvalt on see töö olnud nii sisult kui tehnilistelt väga huvitav; ja väikese lapse kõrvalt töötamisele ka parajaks väljakutseks. Esmapilgul tundub ehk tegemist olevat ehitusbuumi ajast tuttava „põlluplaneeringuga“, aga see siin oli oma mahust hoolimata hoopis teistsugune. Põnev oli just see, kuidas ruumiliselt ja funktsionaalselt paigutada eriotstarbelised ehitised, et lõpplahenduseks oleks loogiline ja kergelt ligipääsetav keskkond erinevate puuetega inimestele ning et see oleks ka rahaliselt võimalikult mõistlikult ehitatav ja majandatav. Muuhulgas tuli arvestada ka terve rea erinevatest õigusaktidest tulenevate piirangutega ning ka kohalike elanike soovide-ettepanekutega. 

Minu roll on olnud leida selles erinevate osapoolte virrvarris võimalikult palju kompromisskohti. Sisuliselt on detailplaneering nii juriidiline kui ka demokraatlik dokument. Tegelikkuses ei ole sellist planeeringut muidugi kunagi võimalik luua, kus absoluutselt kõigi huvid oleks täies mahus esindatud. Seetõttu on väga oluline kõiki ettepanekuid kaaluda ja kompromisse leida. Antud töö puhul kaalusid sihtasutuse üllal eesmärgil üldsuse hüvanguks orienteeritud vajadused üle naabrite nõudmised.

Taoliste projektidega on sageli see mure, et kuigi kohalikud on üldjoontes sellise asja poolt, on nad ka pelglikud. Ei osata veel hinnata muutust oma kodukandis, näha sellest tõusvat tulu ja positiivset arengut. Ka valla sooviks on vastu tulla võimalikult paljudele kohalike elanike mõistlikele ettepanekutele ning samas viia täide maksimaalses võimalikus osas sihtasutuse soovid, et loodaks võimalikult palju uusi töökohti, vaba aja veetmise kohti ning et valmiv keskkond oleks atraktiivne ja mõjuks valla visiitkaardina. 

Puuetega inimestele on väga vaja luua keskkonda, kus nad saavad peremajades koos abistajatega iseseisvat elu elada. Sarnane näide on olemas Põlvamaal Maarja küla näol. Ka seal olid kohalikud algselt projekti suhtes negatiivsete emotsioonidega, kuid nüüd, aastaid hiljem, näevad nad Maarja küla kui positiivset ilmingut, mis äratas tol hetkel juba hääbuva külaelu jälle jalule tagasi. 

Hetkel on Maarja Päikesekodu detailplaneering sellises etapis, et 25. märtsist - 22. aprillini on see Haaslava vallamajas avalikul väljapanekul. Selle aja jooksul võivad kõik huvilised esitada planeeringulahenduse osas ettepanekuid. Ja kes tahab ka Maarja Päikesekodule oma toetava õla alla panna, on oodatud 24. märtsil kell 17:00 heategevuskontserdile Tartu Peetri kirikusse.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar