laupäev, 23. märts 2013

Kevadiste õpilaste äriideedest

Eelmisel nädalal alustasid kevadist äriplaanikoolitust uued õpilased, kelle äriideedega saab siin nüüd põgusalt tutvuda. Mis on aga see, mida edukaks ettevõtluseks ikkagi vaja läheb? LMK ettevõtluskonsultant Juta Kuhlberg andis uutele alustajatele teekonnale kaasa mõned nõuanded.
Ettevõtluses läbilöömine ei sõltu alast, vaid on eelkõige kinni inimeses endas: tema ambitsioonis, soovis ja läbilöögivõimes. Ainükski andekusest ei piisa – ettevõtlus tähendab väga mitmekülgset tööd. Lisaks professionaalsusele enda erialal, vajavad korras hoidmist ka väga paljud rutiinsed äriga seotud asjaajamised, mis nõuavad järjepidevust ja töökust. Hoolimata sellest, et näiteks raamatupidamist ongi ehk mõttekam sisse osta, peab siiski oma numbritest ja aruannetest ka ise aru saama. Ettevõtjana tuleb edaspidi hakata alati mõtlema kliendi perspektiivist: kunagi ei saa öelda, et klient on rumal, ei tea, ei saa aru või ei taha. Alati on põhjus, miks ta ei taha ning ettevõtja ülesanne on aru saada ja ette aimata, mida klient võiks tahta, "mida kassid sööksid". LMK äriplaanikoolituse eesmärk ongi suunata tulevased ettevõtjad mõtlema ärilisi radu pidi. 

Seekord oli alustajate seas hulganisti tehnika-, filmi- ja fotoinimesi. 

Jüri on aastaid teinud filme nii ise kui ka 3D animaatorina eriefektide kallal töötades. Praegu aga näeb ta turu üha suuremat nõudlust mobiilsete seadmete sisu järele: "Üks maailmalõppp sai mööda, elekter jäi nähtavasti alles ja järjest väiksematel lastel on luti asemel tahvelarvuti." Jüri soovib siduda vanad ja uued teadmised: kasutades 3D animatsiooni toota kiiremini mänge, rakendusi ja uusi filmimistehnikaid ning vanaisa- ja rahvatarkusel põhinevaid aplikatsioone, millega metsas mürgine seen või kasulik ravimtaim ära tunda. Eesmärk on luua kasutajasõbralikumaid äppe, nii et nende peale kuluks vähem aega ja infomüra oleks väiksem – heade programmide mõte on tuua suhtlus programmidest välja. 

Joosep lõpetab BFMi operaatorina, kuid oma firmaga tahab hakata Eesti filmitööstusele pakkuma värvikorrektsiooni teenust. Selle tööga on ta koolis palju kokku puutunud ning teab, et nõudlus selle järgi on suur ja olukord selline, et filme viiakse töötlemiseks Soome. Ilma värvikorrektsioonita ei toimu filmimaailmas aga midagi, miks siis mitte ka Eestis kõrgekvaliteedilist teenust pakkuda. 
Silver peab end harrastusprodutsendiks, kes on produtsendi, operaatori ja osakoormusega režissöörina varem töötanud firmas High Roller Films, millega tema produtseeritud lühifilm “Priceless” käis viiel rahvusvahelisele filmifestivalil. Nüüd soovib Silver Ast Zni kõiki neid ülesandeid oma firmas ise täita ja eesmärgiks on teha kunsti: "Kunsti ei tohi kinni hoida!" 
Reio on juba neli aastat tegutsenud vabakutselise spordifotograafina. Ise tunneb ta, et spordifoto on tema ala, mis nõuab samas hoopis teistsugust lähenemist pildistatavale ja sündmusele: peab olema kiire, operatiivne ja ala tundma. Eriti hingelähedased on Reiole vähem mehhaniseeritud alad nagu ujumine, sõudmine ja kergejõustik, kus saab pildile püüda füüsilise pingutuse ilmeid, kõrghetki ja emotsioone. Samas on isegi males alati midagi pildistada. Aleksandr on kirju taustaga filmitegija, kes praegu keskendub peamiselt dokumentaalfilmide tegemisele. Oma äris on aga plaanis ühendada dokumentalistika reklaamiga ning pakkuda suurtele ja väiksematele ettevõtetele lühidokumentaalfilme firmast endast. Firma käimalükkamine annab Aleksandrile ehk ruumi ja aega, et ise teha südamelähedasi filme ja kombata dokumentaal- ja mängufilmi piire. 


Kõige rohkem tuli seekord ideid disainivallast: nii sarnaseid kui ka kardinaalselt erinevaid. 

Kerli eesmärk on maastikuarhitektina arendada seni siseruumikeskse suunitlusega kott-tooli ka õueruumi tervele perele kasutamiseks. Uus toode oleks ilmastikukindel ja multifunktsionaalne: täiskasvanutele õuemööbliks, kuid lastele uueks mänguvõimaluseks. Kotti on võimalik tervikuks ühendades kasutada barrikaadide ehitamiseks ja turnimiseks. Samal ajal ei pea vanemad oma lapsukeste aktiivse puhkuse pärast muretsema – toode on kerge ja pehme. Margus alustas oma neljaliikmelise meeskonnaga kolm aastat tagasi, kui meisterdasid puidust kasemahla võtmise käsitöökomplekti. Sealt saidki nad tõuke luua oma firma, mis toodaks kasutajasõbralikke rohelisi puidust tooteid. Nad töötavad välja uudset disaini, tehnoloogiaid ja võimalusi, kuidas kasutada spooni ja väärispuitu näiteks hambaharjade või trofeealuste tootmiseks. Veel on neil aga ka suurejoonelisem ja pikaajalisem unistus: teha korda üks nõukogude aja eeskujulikumaid puidutöötlmisjaamu Setumaa piiril ning muuta see üheks maailma rohelisemaks puidutöötlemiskeskuseks, kus pakutakse ka tehnoloogilist turismi.

Svetlana tahab toota arvutitele ja mobiilsetele seadmetele mõeldud läbipaistvaid kaitsekleebiseid. Eripäraks on just see, et kleebised ise on disainivabad, et jätta ruumi originaaltoote enda disaini mõjulepääsemiseks. 


Disainivaldkonnas pakuti ka mitmeid sisekujundusse kuuluvaid ideid. 

Merili on Tartu Kõrgema Kunstikooli tudeng, kes hakkab looma ja kujundada šabloontapeeti, millega on võimalik kiiresti, odavalt ja lihtsalt seinu dekoreerida. Šabloon on õhukesest plastikust, kuhu lõigatud mustri moodustav ornament, mille saab seinale kanda värvirulliga. Pole vaja ei liimida ega paane lõigata, kuid lõpptulemus mõjub ometi tapeedilikult. Nii saab kaunistada ka tekstiili ja kangast sisekujundiselemente. 

Merlin on hariduselt sisekujundaja ja suur skandinaavia stiili fänn. Selles stiilis tahabki ta teha kudumeid nii naistele, meestele, lastele kui ka kodukujundusse. Käsitöö on Merlilin hobi ja kirg, mille tahaks ka elukutseks muuta. Ideaalis soovib luua oma brändi, mille alt selgelt eristuva värvivaliku ja kvaliteediga tuleks igal hooajal uus kollektsioon. 

Katrin on sisearhitekti taustaga, kes on ringiga vanade liistude juurde tagasi jõudnud, kuid nüüd rõhuasetusega pigem taaskasutusele. Inimeste pööningud on täis vanaemade vana mööblit, millega ei osata midagi peale hakata. Katrin tõttaks pööningu-sanitarina appi ja vabastaks inimesed sellest kehvas seisus koormast, et sellele uus elu anda. Ka 50ndate ja 70ndate mööblile saab anda uue põneva välimuse mustri, uue spooni või mõne väikese kiiksu lisamisega. Neli tüdrukut mõtlesid sellele, kuidas teha erilisi, meeldejäävaid ja loomingulisi kingitusi.

Karin tegeleb käsitöökaartide, -märkmike, -albumite ja -karpide valmistamisega ning pakub ka kujundusteenuseid plakatitele ja flaieritele. Plaan on need kaks poolt ühendada ja toota ka postkaardiseeriaid. Kõige rohkem meeldib talle teha tööd eritellimusena ja personaalse lähenemisega: on ikka vahe, kas panna 30 aastase mehe juubelialbumile lilled või spordiketsid. 
Mai-Liisi unistuseks on kingituste veebikeskkond ehk veebipood, kust igaüks võib leida isikupäraseid kingitusi. Keskkonnas ilmuks regulaarselt kingisoovitusi, toimuks enda tehtud asjade müük ning virtuaalsed õpetused ja õpitoad kingituste meisterdamiseks. Kavas on hakata pakkuma ka konsultatsiooniteenuseid suurteks ja isiklikeks tähtpäevadeks sobiva kingi leidmiseks. Mari õpib Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis ning hakkab inimestele tellimuse peale lugusid ja laule kirjutama. Sageli soovitakse sünnipäevaks või pulmadeks väljendada kallitele soove, mida ei saa edasi anda pisike ja materiaalne kingitus. Mari tahab pakkuda elavat emotsiooni, mida ta oskab edasi anda vaid muusika teel. Loo kirjutamiseks tuleb heliloojatele anda väga spetsiifiline kirjeldus kingitusesaajast ja tema erisoovidest ning siis saab loo, mis on isiklik, ainulaadne ja igavene. Piia on lõpetanud EMÜs maastikuarhitektuuri eriala ja hetkel õpib meedia- ja reklaamikunsti Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Tema plaan on käima lükata üks edukas disainistuudio, mis tegeleb ilusate asjade loomisega nii äri- kui erakliendile. Ilusate asjade hulka kuuluvad näiteks plakatid, kaardid, kutsed, trükiste küljendus, prinditav kunst ja firmagraafika logodest kirjamallideni. Seda kõike tuleb teha nii, et säiliks Piia kui disaineri käekiri ja kliendi maksimaalne rahulolu lõpptulemusega. 


Lõpetuseks mõeldi ka sellele, et lastel oleks midagi teha, kui vanematel on nii kiire äri ajamisega.


Kertu on juba aasta aega tegelenud tellimustööna lastele kingituste heegeldamisega, kuid soovib sinna juurde tehe muudki, mis seotud laste, neile loomise ja nendega koos loomisega. Sooviks on luua lastehoid, kus mõnusas naturaalses keskkonnas saavad kas lapsed eraldi või koos emadega teha eelkõige midagi loomingulist. Selline lastetuba oleks ka vahelduseks ühetoonilistele sünnipäeva mängutubadele – plastiku keskel müramise asemel pakub Kertu huvitavad loometegevusi ja algusest lõpuni eriliselt kujundatud tähtpäeva. 


Liis ja Krista on lasteaiaõpetajad, kelle ühine suur unistus on luua eriline ja loomingust pakatav lastehoid. Teenuse üheks pooleks on spontaanne mänguhoid, kuhu saab pakiliste asjatoimetuste ajaks lapse ette teatamata paariks tunniks mängima jätta, aga selle kõrval töötaks ka tavapärane päevahoid, kus on siiski rohkem asetatud rõhku loomingulisele- ja kunstitegevusele. Olgu selleks siis muusika, liikumine, meisterdamine või isegi aias peenarde tegemine. Eesmärk on arendada lapsi vastavalt "Hea Alguse" õppekavale. Ning võimaluse korral pakkuda ehk isegi ööhoiu teenust.


Uued õpilasd ei pea nüüd muretsema, et kõik nende geniaalsed ideed on varastamiseks paljastatud. Algajal ongi vastupidi vaja oma ideest muudkui rääkida, rääkida ja rääkida, sest teistega arutamine annab tagasisidet, kasvu ja tuntust ning seega ka tulevikus suurema läbilöögivõime. Konkurente pole mõtet karta, vaid tuleb neist mõelda kui koostööpartnereist. Kõige suurem oht on kinni jääda mõttemalli, et efektiivsem on kõik asjad ise ära teha. Tegelikult on just vastupidi mõttekam juba algusest peale mõelda, kuidas teenida ka magades ja seda saab teha vaid ülesandeid laiali jagades. Tuleb osata oma äri korraldada nii, et pärast mõneaastast tööd on ettevõtte juhi ülesanne vaid protsesside juhtimine ning oma lemmitegevuse ehk uute ideede väljamõtlemise harrastamine. Jõudu sellel teekonnal!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar