laupäev, 9. veebruar 2013

Miks unistada pilvedest?

Konkurss käib! See tähendab, et 25. veebruarini ootab Loomemajanduskeskus äriplaanikoolitusele kandideerima kõiki, kes unistavad päris enda loovfirmast. Koolitus kestab märtsist maini ja lõppeb äriplaani kirjutamise ja kaitsmisega. Edukas kaitsmine annab pääsu Loomemajanduskeskuse inkubatsiooni. Miks aga oma firmaga just Loomemajanduskeskuses alustada? Palusin neljal loomeka ettevõtjal selgitada oma jäärapäisele skeptikust sõbrale, miks nad ikkagi just siin tegutsevad. 


Andres ja Liis Kukk, kes Muna disainistuudios tegelevad keskuse toel loodussõbralike disaintapeetide loomisega. 

Loomekas innustab ja julgustab oma ideed ellu viima. Vahet ei ole, kas see idee on "maailma parim" või "täiesti... imelik". Ilmselt oleksime meie juba ammu oma ideel lasknud ära tuhmuda, kui poleks saanud loomekast taaskord julgustust: "Mõtle suurelt!" Ja tõesti – puu ladvast unistades jõuad vaevalt oksteni, aga pilvedest unistades jõuad vähemalt ladvani! 
Loomemajanduskeskus on huvitav süsteem või kooslus, mis suudab panna erinevad inimesed ja ettevõtted ühise asja nimel tööle. Siinsete ettevõtete fookus on paljuski erinev ja ei saa öelda, et oleks olemas ühene ja kindel "loomeettevõtte mudel", kuid sellegipoolest (või just selle pärast) aitab koostöö eesmärke täita. Kuna ettevõtete omavaheline suhtlemine on aktiivne, tekivad isegi põgusatest kohtumistest uued lennukad ideed ja võimalused. Loomemajanduskeskus on kokku midagi enamat, kui selle liikmete summa. Kõigele lisaks tundub loomekas tegutsemine muutuvat elustiiliks, milles on igapäevatöö kõrval suur osa ka kunstilaatadel, fotosessioonidel ja koolitustel osalemisel, töötubade korraldamisel, mõnusal kohvikus käimisel ning veiniõhtutel sümpaatses seltskonnas.


Hedviga Vei on Disainimaja perenaine. 

Kõigepealt tuleb aru saada, et siin ei tegeleta ainult käsitööga, mida väga paljud ekslikult arvavad! Tegelikult on loomekas koht kõiksugustele natukegi loomevaldkonnaga seotud inimestele. Minu mätta otsast vaadates on oluline koostöö võimalus. See, et siit saab väga lühikese aja jooksul, väga väikse vaevaga väga häid kontakte. Üksikettevõtjal ja alles omal alal algajal on paratamatult vaja erinevat abi ja tuge: fotograafe, disainereid, kujundajaid. Need on kõik siin korraga olemas, tuleb ainult ühest majast teise minna, heal juhul piisab esimeselt korruselt teisele minekust. Loomekavälise ettevõtjana jõuaks ehk pika otsimise tulemusel lõpuks siiasamma välja, nii et kujutate ette milline aja kokkuhoid.
Ja isegi, kui sa oled võitlev vastaline ja arvad, et „mina olen kunstnik/disainer ja äriline tegevus mind ei huvita!“, on paratamatu, et endale tuleb leib lauale teenida. Ilma ärilise ja turundusliku tegevuseta see aga ei õnnestu. Peab olema väga geniaalne idee, et algajana hakkaks looming kohe iseenesest müüma. Muidugi sa võiksid ka palgata kellegi majandusliku poolega tegelema, aga see tähendab jälle kulusid, mida äsja loodud äris on sageli raske endale lubada. Miks siis mitte ise ärilist poolt juurde õppida ja seda veel kohas, kus palju tarku päid koos? See ei ole ju üldse paha?


Hendrik Kuusk ja Kaspar Aug uuendavad Media Torpedos eesti meediamaastikku. 

Kallis sõber, lühidalt öeldes saame me tänu Loomekale oma noores firmas teha täpselt seda tööd, mida tahame. Meile, näiteks, meeldib tegeleda ajakirjanduse ja videomeediaga ja me tahame oma kirest teha oma töö. Vahel on seda tasakaalu keeruline paika saada, kuid inkubaator aitab muuta ulme reaalsuseks. Loomeka inimesed lükkavad aina tagant: seletatakse süsteeme, õpetatakse äri planeerima. Räägitakse, mis täiskasvanud ettevõtete maailmas toimub. Me saame siin pidevalt teada, kuidas teistel meiesugustel läheb. Tuleb ka ette, et viime ideid koos ellu, aga üksteise kogemustest saame kogu aeg õppida. See on täisväärtuslik keskkond ühele alustavale loomemajandajale. 


Liina Raus tegeleb Kaleidoskoobis kunstilaenutuse, -oksjoni ja -näituste korraldamisega. 

Loomemajanduskeskus ühendab inimesi, kes soovivad teostada mõnd erilist ideed, pakkuda mõnd erilist teenust või toodet. Need on inimesed, kellele meeldib luua või teha tihedat koostööd kunstnike ja loomeinimestega. Nad soovivad, et nende endi või ka teiste loojate looming jõuaks huviliste ja laiema publikuni. Just selles on loomekast palju abi, sest tänu ühistele üritustele ja koostööle teiste keskuse ettevõtetega hakkab sinu tegevus siin kergemini silma. Samuti on siinne keskkond oma tegevuse arendamiseks toetav ja turvaline – alati saab oma töö kohta mitmekülgset tagasisidet ja nõu küsida. See on koht, kus leida oma nišš või avastada hoopis midagi uut. 


P.S. Liitu loomeinkubaatoriga!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar