kolmapäev, 30. jaanuar 2013

Suveni on jäänud vähem kui aasta

Jaanuari lõpp on just see aeg aastas, mil talv tundub kestvat talumatult kaua ja suvi on ikka veel nii kättesaamatult kaugel. Aleksander Sprohgise maal "Suveni on jäänud vähem kui aasta" annab mõnusa suraka ja tuletab meelde, et pole need lood nii hullud midagi. Just see maal ongi fookuses "Kahe maali üks lugu" sarja teises osas. Seekord jälitame Tartu Noore Kunsti oksjonil "Vali vitamiin!" osalenud tööd, vaatame, mis elu ta nüüd elab ja millega hakkama saab. Sprohgise värvikirev maal rõõmustab igapäevaselt Leoski Tööõigusabi koolitusfirmas koolitajaid ja koolitatavaid. Oma loo räägib aga maalile särtsakuselt sugugi mitte alla jääv firma juht ja koolitaja Tiina Leosk. 

Tiina Leoski lugu: 
Selle maali saamislugu on hästi vahva. Istusime oksjonil linnapeaga kõrvuti ja muudkui pakkusime üksteist üle. Ma juba arvasin, et ta teeb seda meelega minu kiusamiseks, aga tuli välja, et Urmas hoopis arvas, et see sobiks nii hästi lastetoa seinale. (naer) Tihe rebimine oli, aga me ikkagi saime ta endale lõpuks. Ma teadsin kohe, et lähen oksjonile just seda maali ostma. Mul tekkis temaga esimesest pilgust side. 
Nüüd ta ripub meil koolitusklassis seina peal ja ei möödu ühtki koolitust, ilma et me seda maali õppematerjalina ei kasutaks. Meil on näiteks motivatsioonikoolitused töötutele, kes on sageli nii õnnetud ja hädalised. Muudkui üks ohkimine ja puhkimine käib. Selle peale me näitame neile seda pilti ja sõnumit. Kahte moodi saab mõelda: üks viis on mõelda, et „issand, suvi just lõppes ja nüüd on järgmiseni veel nii palju aega!“. Aga võib ka mõelda, et suveni on jäänud vähem kui aasta! Eks meil kõigil on vahel halb tuju. Aga mida see vingumine annab, ega ei anna ju midagi!? Ise me kutsume selle halva välja ju tegelikult, sest mured on meil kõigil niikuinii, ega need kuskile ei kao. Kõik peab olema tasakaalus, aga mida rohkem on positiivsust, seda parem. Olge positiivsed, nagu see piltki! Need värvid lausa kiirgavad rõõmu ja vitamiine! 


Oksjoni kuraator Kiwa töö kohta: 
Suvi ei ole teatavasti ainult aastaaeg – neutraalne astronoomiline paratamatus –, vaid ka päralejõudmise rahu ja kohalolemise õnne kehastav teadvusseisund. Aleksander Sprohgise abstraktsioon väljendab tugevalt just viimase ootamist, samas ka kättemängitud võimalust, et see meeldiv meeleolu võib sama kirkana olla meie unelmates ja mälestustes ning olla sama elav isegi staatilisel pildil.


Sarja esimene osa rääkis Laura Põllu maalist Raul Oreškini kabinetis.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar