reede, 23. november 2012

Siili Õu ehk alternatiiv-Tartu pärl Emajõe ääres

Ada Tamme

TajuRuum osales kevadel Emajõeäärsete alade ideekonkursil oma visiooniga SIILI ÕU, mis pakkus alternatiivseid võimalusi, kuidas rikastada Tartu linna- ja kultuuripilti. Konkursi korraldajad sõnastasid ise oma eesmärke niimoodi: „Ideevõistluse eesmärgiks oli leida progressiivseid ja lihtsalt realiseeritavaid lahendusi Emajõe ja Emajõe kallaste erinevate kasutusviisidega rikastamiseks ja atraktiivsemaks muutmiseks.“ 
See põhjendab kaudselt ka, miks ma täna siin TajuRuumi kevadist tööd tutvustan. Loomemajanduskeskus ei aja omi asju ja ainult oma keskkonnas Kalevi tänaval, vaid eesmärgid on ikkagi laiemad ja suuremad. Blogi on alles noor ja ullike, aga temagi peaks ja tahaks ajada suuremaid ja tähtsaid asju. Tartu linnaplaneering on üks neist, sest mõjutab meid kõiki ja on täis miljoneid võimalusi. Viimasel ajal tärganud kodanikuaktiivsus võiks väljenduda ka Emajõe aukohale tõstmise potentsiaalide ja teostuste üle mõtlemises ja erinevate variantide arutamises. Niisiis on tegu omamoodi üleskutsega mõelda tõsisemalt Emajõe võimalustele ja samas tutvuda juba väljapakutud lahendustega.

Siili Õu on kompaktne hoov, kus kohtuvad alternatiivsed võimalused ning isetegevus. Õu asub Emajõe äärsel alal Sõpruse silla ning Rebase tänava vahelisel lõigul, Espaki territooriumist põhjas. Peamiselt tühjana seisnud alal on potentsiaali, et kujuneda alternatiivse Tartu üheks pärliks ... Ja mitte suuri rahasid investeerides vaid huvitatud osapoolte ning kogukonna jõul. 

TajuRuum on välja toonud ühe paljudest võimalikest stsenaariumitest, kus põhirõhk on pigem ruumiloomel ning atmosfääri edasi andmisel, kui konkreetsel disainil ning detailsetel lahendustel. Siili Õu on eksperiment: ajutisel kasutusel baseeruv idee, mis võib osutuda suurepäraseks Emajõe äärsete alade rikastajaks, kuid võib peale hoo raugemist ka vaikselt maapõue tagasi hingitsema minna. Ajutise iseloomuga algatuse tulevik ei pea olema kivisse raiutud, vaid kulgeb vastavalt „turu“ soovidele. Linnast teevad linna inimesed. Ruumi aktiviseerijaiks saavad olla vaid nemad, ei ükski maja või koht üksi! 

See on hoov, mille nägu on selle tegijate nägu. Siili Õu on vajadusel suletav hoov, kuhu saab tulla nii rattaga, jala, autoga kui veesõidukiga. Alal paikneb telkla, Karlova ning kesklinna piirkonna kogukonnaaed, liivaala, lebola, kohvik-baar, jalgrattalaenutuspunkt, palliplatsid ja palju muud. Õue piirab plankaed, mis eraldab ala ümbritsevatest tootmisaladest, ning toimib kui infokandja ning vaba sein loomingulisteks väljendusteks. Õues on ruumi just nendeks tegevusteks ja väljendusteks, mis inimesi puudutavad. 

Tartus napib kohti, kus ennast „teistmoodi“ tunda ja „teisiti“ olla – kus ilus on see, kui umbrohi saab vabalt kasvada, kus keset tühermaad on võimalik telkida ning linna kärast veidi eemal varbad vette pista ning porgandeid ja peete kasvatada. Siili Õu on just see oaas, mis Tartul on seni veel puudu! 

Uuri siit täpsemalt TajuRuumi visiooni ja teiste esitatud tööde kohta: Emajõe Ideevõistlus

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar