laupäev, 20. oktoober 2012

Uus lend, uued tuuled!

Ada Tamme

Neljapäeval tuli Sparglis esmakordselt kokku LMK äriplaanikoolituse 7. lend, et oma ideid jagades üksteise ja meie keskkonnaga tutvuda. Kuna mina olen samuti siin võrdlemisi uus, oli see heaks võimaluseks end asjaga paremini kurssi viia ja uurida, kuidas koolitusprotsess toimuma hakkab ja mida sõnad „inkubeerimine“ ja „eelinkubatsioon“ ikkagi tähendavad. 

Minusuguse võhiku jaoks arusaadavas keeles käib asi põhimõtteliselt nii: ettevõtte asutamise sooviga inimene tuleb LMKsse kolm kuud kestvale äriplaanikoolitusele, kus õpib ettevõtluse, raamatupidamise, finantsmajandamise ja turunduse alustalasid. Paralleelselt õppetööga toimuvad individuaalkonsultatsioonid, kus saab oma äriideed täpsemaks vormida ja teha valmis äriplaan, et seejärel seda plaani LMK komisjoni ees kaitsta. Äriplaani kaitsmisega on õpilane lõpetanud eelinkubatsiooni. 
Edaspidi on tema võimalused ja valikud juba laiemad: esiteks võib muidugi asutada oma ettevõtte, aga võib ka otsustada seda mitte teha. LMK koolitus on kindlasti mõeldud ka inimesele, kes tahab järele uurida ja veenduda, kas ärimaailm ikka on tema jaoks loodud. Juhul kui firma rajamine on kindel soov, on äriplaani kaitsnutele ja firma asutanutele avatud LMK uksed – algab inkubatsioon! See tähendab, et ettevõte võib paariks aastaks liituda LMK loomeinkubaatoriga: rentida siin soodsalt ruume, osaleda koolitustel ning saada igakuist konsultatsiooni. Korraliku äriplaaniga võib iga algaja ettevõtja taotleda ka spetsiaalselt selleks mõeldud toetust, kas EASist või Töötukassast. Omandatud teadmiste ja oskustega on muidugi igaühel võimalus ka omal käel ja rahal ükskõik kus ettevõte püsti panna. 

Seekordsed algajad olidki koolitusele tulnud erinevatel põhjustel. Oli verinoori äsja ülikooli lõpetanuid, uuele alale suunduvaid uuesti alustajaid ning juba kogenud ettevõtjad, kes on püstitanud uued sihid ja arenguteed. Oli neid, kellel kindel nägemus olemas kui ka neid, kes alles kompavad ja otsivad ning loodavad just siit vastuseid leida. Ka ideede ja valdkondade poolest oli valik õige mitmekesine, oli inimesi fotograafiast säästliku ehitamiseni, veebiportaalidest ja 3D modelleerimisest teraapiateenusteni. 

Neljapäeval oli igal uuel õpilasel aega kolm minutit, et ennast tutvustada ja varakult harjutada oma idee esitamist ja kaitsmist võõra publiku ees. Esinejaid ja ideid oli kahekümne ligi, kuid üritan mõne näite põhjal anda uue lennu kirevust iseloomustava pildi. Tahan just näidata, kuivõrd erinevad ideed ringlevad ja milliseid inimesi on LMKsse oodata. Tahan näidata, et läheneda võib innovaatiliselt või praktiliselt, enda parematele külgedele toetudes või hoopis turuauku täites. Samuti tahan näidata, kuidas põhimõtteliselt igaüks võiks tulla oma ideed teostama: kukk, kana, noor või vana. Vahet tegelikult pole, peaasi et ise tahad midagi ära teha ja oled nõus selleks ka vaeva nägema. Oluline on mõista, et kogu koolituse ees ei peaks aukartust tundma – ei midagi uhket ja peadpööritavat, inimesed lihtsalt otsivad endale parimat väljundit ja eneseteostusvõimalust. 

Kuulsin eile mõnest ideest, mis on tähelepanuväärsed oma keskkonnasäästliku ja loodusliku lähenemise poolest. Gen näiteks rääkis firmast, kus insenerid ja maastikuarhitektid tahavad pakkuda säästlikku lahendust, mis toimib kui organism – nii hoone kui ka selle ümbrus toimivad harmoonias. Kõik see on üles ehitatud säästlikel ja taaskasutusel põhinevatel tehnoloogiatel.
Samal ajal otsib Margit keskkonnateadlikku lahendust hoopis teises valdkonnas. Ta tahaks valmistada ja müüa käsitööna valmistatud lapse- ja loodussõbralikke Waldorf-nukke. Kõik materjalid oleksid kas kohalikku päritolu või taaskasutatud materjalidest, nii et tootmine jätaks võimalikult väikse ökoloogilise jalajälje. 


Nupuka lähenemise poolest jäi meelde Kadri, kes tahab luua rätsepaekspressi. Ta teeb tellimuse peale individuaalõmblustööd, kuid teistest Tartu ettevõtetest eristaks Kadrit see, et ta tahab pakkuda oma teenust kliendi kodus ja ideaalis püüaks täita seal tellimuse ühe päeva jooksul. Tegu on täiesti uuendusliku lähenemisega, samas aga on Kadri LMKs selleks, et alles oma ideed kujundama ja läbi mõtlema hakata.

Täiesti teisest ooperist on hispaania filoloogi Mari äriidee, mis ei põhine niivõrd toote eripäral, kuivõrd teenuse puudumisel turult. Eesti kirjandusmaastik on väga angolameerikakeskne, samas kui maailma levikult teisest keelest, hispaania keelest, tõlkimine ja kirjastamine on üsna juhuslik ja väikesemahuline. Seega on plaan rajada ise kirjastus, mis vähemalt esialgu ja ennekõike keskenduks hispaaniakeelsete autorite ilukirjanduslike tõlketeoste elektroonilisele ja füüsilisele kirjastamisele. 

Tootedisaini valdkonnast oli ka mitmeid uusi algatusi, aga ainult Milli tahab teha puutetundliku otsaga juuksenõela! Tegelikult ei hakka äsja majandusteaduse õpingud lõpetanud neiu päris nii innovaatilise ideega turule sisenema, küll aga on see näide tema avarast mõtlemisest ja unistustest. Multifunktsionaalsed ehted on tulevikumuusika, kuid praegune äriidee on teha metallist isikupäraseid, trendikaid ja kõrgkvaliteetseid juukseaksessuaare – nii et neid saaks kunagi ka lapselapsele edasi kinkida. Seda kõike tahaks ta teha päris oma käte ja võimalustega. 


See on ainult väike osa põnevatest ideedest ja inimestest, kes järgmisel nädalal LMKs koolis hakkavad käima. Edaspidi hakkate neist ja teistest veel palju kuulma.

1 kommentaar:

  1. Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

    VastaKustuta