kolmapäev, 31. oktoober 2012

Ühe maali kaks luguRaul Oreškini, Tartu Loomemajanduskeskuse juhi kabinetis ripub seinal ja kujundab kogu ruumi üks maal, Laura Põllu "Type: Among the Richest (A Carpenter's Study of Liliane Bettencourt's Face)". Head maalid ei ripu aga sugugi mitte niisama seinal, vaid räägivad seal oma lugu. Sageli on see lugu ka hoopis teine, kui see, mis kunstnikul algul mõtteis mõlkus. 

Rauli lugu: 
Sellele maalile tuleb kogu aeg uusi kihte juurde – avastan üha uusi tähendusi ja võimalusi mõista, miks ja kuidas see ikka siia on sattunud.

Meile toodi see maal oksjonile müüki ja mul tekkis väga kiiresti sellega mingi alateadlik suhe. Parasjagu oli see aeg, mil mõlemad majad olid ehituses ja ma olin ligi pool aastat möllanud siin Kalevi 15 ja Kalevi 17 ehitusobjektidel. Tegelikult olen ma alles pärast analüüsinud, et ilmselt see suhe tekkiski sellest, et kõik need pinnad, mis maalis on ära kasutatud, olid tol ajal ehitusjääkidena mu igapäevane töö. Kõik nägi välja hästi trööstitu – vanad lauad, kokku varisenud seinad, mööblitükid, lagunenud majad.
Aga lisaks sellele, et maalis kasutati kunsti loomiseks ära igasuguseid ülejääke, oli siin minu jaoks ka väga kindel sõnum. Ma nägin siin väärikat vananemist. Praegu on ühiskonnas valdav suhtumine, et vananemine on midagi, mille vastu tuleb võidelda – küll iluoperatsioonidega, küll kosmeetika ja kõige muuga. Vana prahi taaskasutamine koos kortsulise naisenäoga oli minu jaoks väga kindel sõnum, et siin on tegu väärika vananemisega. 
See on muidugi irooniline ja tekitas vastuolu, kui ma sain teada, et maalil on kujutatud L'Oréal'i asutaja ainsat pärijat. L'Oréal ju oma tegevusega ja kosmeetikaga edastab just vastupidise sõnumi ja seisab nooruse kummardamise eest. Selles maalis on hästi palju konflikte sees, aga ma arvan, et hea kunstiteos peabki andma erinevaid sõnumeid, pakkuma igaühe jaoks oma tõlgenduse. 

Nii ta siis minu tuppa ka maandus ja tegelikult on kogu mu kabinett selle maali järgi kujundatud. See oli esimene ese, mis siia ruumi sai ja kõik muu toodi tema järgi. Kunstil on selles ruumis väga oluline koht ja kaudselt on Laura Põld mu toale kaaskujunduse teinud. 

Laura Põld ise oma töö kohta oksjoni aegu: 

Ilu- ja kosmeetikatootja L'Oréal'i asutaja ainus pärija Liliane Bettencourt, mõnede allikate järgi Euroopa rikkaim naine, kuulub maailma rikkaimate inimeste hulka, kelle vara hinnatakse 23,5 miljardit USD. Rikkaima naise tüüp on väikese sarkasminoodina sellel "müügiks" tehtaval maalil ("müügikunst" on ju ühe "õige" kunstniku jaoks ikka häbiasi:)). Kasutatud leidmaterjale ja teostatud ligikaudselt null-eelarvega, et mitte jätta välja juba kõiki ära tüüdanud vaese kunstniku hala. Vanast ja kasutust kraamist kollaažide ja assamblaažide kokkuklopsimine on saanud küll viimasel ajal omaette hasardiks ja ei ole üldiselt minu töös ühese (kunstnike rahanappuse vm) sõnumi kandjaks. Märksõnadeks veel naised ja võim; ostetav noorus ja ilu; "naiselik" - hoolitsetud vanur vs "mehelik" - pühapäevamees ehk haamriga naiskunstnik.


2 kommentaari:

 1. Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

  VastaKustuta
 2. Sveiki Mīļie cilvēki,
  Mans vārds ir Moria Fisher kundze, mana ģimene ir ļoti daudz
  laimīgs, jo man bija iespēja iegūt vieglu aizdevumu
  60,000usd
  no labdarības aizdevuma firma ar nosaukumu Elizabeth Berger
  Loan Firm, mana māsa vērsti mani Elizabeth Berger
  Loan Firm, kad man bija nepieciešama aizdevuma līdzekļu
  60,000usd darbībai nieru transplantācijas no maniem
  mazais dēls nosaukts Bowen, i tad nolēmu pieteikties
  aizdevums no Elizabeth Berger Loan Firm, lai mans lielākais
  pārsteigumiem, mans aizdevums tika apstiprināts un piešķirts bez
  jebkura veida kredīta pārbaude, nav nodrošinājuma, nav cosigner un
  tikai ar 3% procentu likmi.
  Es ieteiktu kādu, kas tur nepieciešama finansiāla
  palīdzība, lai sazinātos Elizabeth Berger Loan Firm
  Vairāk informāciju par šo darījumu Šeit ir viņu e-pastu
  adrese (elizabethberger01@outlook.com) un katrs
  kas tur būtu, lūdzu, paldies Elizabeth Berger
  Aizdevums Firma par mani.
  paldies
  Moria Fisher kundze

  VastaKustuta