pühapäev, 28. oktoober 2012

Kas kuurordis elavad ainult karud?

Ada Tamme

Kujunduskuurort on siin kord juba kolmehäälselt avaldanud oma arvamust loomemajanduse kohta. Tol korral aga jäi lahti seletamata, millega kuurordis tegeletakse. Kõige laiemalt määratledes pakuvad Loominguline Ühendus Aare Kask ja graafiline disainer Jaanus Kaasik kujundus- ja stiiliabi. See tähendab, et nad teevad teoks kujundustööde terviklahendused, veavad kostüümilaenutust ja nikerdavad tekstiilist autoriloomingut. Viimasest täna juttu tulebki ning sellega tegeleb vaid Aare Kask ehk Maris Aare ja Kaili Kask. Nende käsitsi meisterdatud nukkudest ja karudest tuleb aga juttu ka äsja möödunud karunädala auks ja meenutuseks. Mina küll ei teadnud, et kaisukaru juba 110-aastaseks sai, aga Kujunduskuurort ja Disainimaja lõid juba teist aastat poe verandale karuteemalise mängumaa, kus lapsed hommikuti muinasjutte kuulamas käisid ja niisama mängisid. 

Märgitegu Kuurordi stiilis
See üritus oli vaieldamatult lastele mõeldud, kuid muidu arvavad Maris ja Kaili, et pole nad midagi nii erakordselt lapsikud või naiivsed. Äärmisel juhul ehk heas mõttes lapsemeelsed, kuid sellist värsket pilku vajaksid nende hinnangul kõik inimesed. Rangelt võttes ei meisterda nad isegi mänguasju, vaid ikkagi isiksusega nukke ja karusid, kes elavad oma elu ja kellel on selles oma elus ka oma eesmärk täita. Tehku nad seda siis mänguasjakastis lapsele rõõmu valmistades või ruumi kaunistades silmailu pakkudes.

Ja ongi Mustafa! Ja neelabki mõõka!Mind kummitab Kuurordis viibides muudkui mõte – huvitav milline nende kodu veel on? Kui juba nende tööruumid on kodused, soojades värvides ja täis niivõrd palju põnevat nodi, mida uurida ja avastada (kardina taga peidus olevast kostüümigarderoobist rääkimata!). Niisiis mõtlen ühest küljest tõesti sisustust ja kujundust, mida nad kõikjal, kuhu satuvad, kohe kodusemaks asuvad sättima. Teiselt poolt on raske kujutada neid argirutiinist kurnatuna oma tööd siunamas. Eriti kui nad just parasjagu elevil olles mulle Idamaade kolme kuningat, kondiväänajaid või mõõganeelaja Mustafat tutvustavad. Elu ei saa ju niimoodi igav olla ja tundub, et ega ei olegi.

Kaili meisterdab nukke 1995. aastast alates, mil valmis esimene neist ja seda väidetavalt „puhtast vajadusest“: originaalse kingituse vajadusest! Tollal oli veel nii, et uus „elu“ sündis täielikult protsessi käigus, õmblusmasina all või lausa käsitsi. Kaili ise ka ei teadnud, keda loob, vaid hakkas kujundama ja tuli, kes tuli – vahel mees, vahel naine. Praeguseks aga õmbleb ta juba korralikult lõike järgi ja läheb kindla tegelase sünni peale välja. Kuigi suur osa nukkudest valmib mõne näituse jaoks, on ka selliseid, kes sünnivad vaimustusest ja seetõttu ka eriti kiiresti, sest mõte ägedast tegelasest kannustab ja ei anna asu. 

Sageli valmivad tegelased aga mitmekesi ja on osa Imelisest Idamaast või Rändtsirkusest. Sellisel juhul aga ei piisa ainult nukkudest, vaid on vaja ka lugu nende juurde. Taustad tegelaste ümber viivadki meid Mariseni, kelle tekstiilitöö sai just sealt alguse. Nimelt oli Kaili nukkudele vaja juurde oma lugu, oma maailma, aksessuaare ning neid hakkas meisterdama Maris. Nii valmisid 2005. aastal nende esimesed ühised tööd, sest kui Kaili on nokerdanud valmis ühe tänavamuusiku, siis millelgi peab see tänavakunstnik ju istuma ja kuhugi peab saama talle ka raha poetada, lõpuks peab ta kuskil ka elama ja kuskil ka tööks muusikat mängima. Kõige selle eest hakkaski Maris hoolitsema, meisterdades maju ja ruumilisi tegevuspatju, kus toimub mäng ja elu. 

Mulle meeldib just see, mis on tore heade lasteraamatute illustratsioonide puhul või ägedates nukumajades – pisiasjad! See, et on tõesti loodud uus maailm ja uus ruum, mis ei ole lage, vaid ikka paistab kuskilt üksik sokk või mõni pisimutukas. Sama lugu on Aare Kase maailmaga: kui korvis on lilled või kärus juurviljad, siis see nii ka on, mitte ei immiteerita reaalsust mingi uduse kribukrabuga.

Päris oma karudeni jõudis Maris aga natuke hiljem. Selleski „süüdistab“ ta kaudselt Kailit, kes teda üleüldse kõige sellega tegelema inspireeris, otseselt aga oma poja sündi. „Ta lihtsalt tuli välja selline karupoeg!“ Nii et pole midagi parata ning Maris oli sõna otseses mõttes sunnitud karusid meisterdama. Karude sünd oli erakordselt isiklik, kuid nüüd elavad nemadki juba oma elu, esinedes Proua- ja Nunnukarude nime all. Minu ilmselt tobeda küsimuse peale, kas ta näiteks elevante ei tahaks meisterdada, tundub Maris üsna nõutuna. „Ei, ei taha, pole sellist tungi.“ Ega siis küsimus pole mänguasjade tegemises, vaid hoopis milleski muus: loomingus ja eneseväljenduses. 


Tung ennast ise majandada ja ise hakkama saada sündis üheskoos. Maris ja Kaili kohtusid tapeedisalongis töötades ja selle hääbumist koos jõuetult pealt vaadates. Päevast päeva letil segaduses ja tegevuseta jalgu kõlgutades need mõtted idanesid ja kasvasid. Tekkis ühine lootus ja otsus olla iseenda peremees, sest enam ei taha erinevate tegevusaladega katsetada ja kellegi teise jaoks töötada, ainult enda jaoks. „Keegi võõras ei saa olla selline ülemus, kes paneks meid tööle nii, et kasutaks ära meie kõige paremad oskused.“ 

Algselt vaid häbelikkusest varjunime saanud Aare Kask on nüüdseks endale koha leidnud ja tegutseb enesekindlalt Kujunduskuurortina, kus Maris, Kaili (ja tegelikult ka Jaanus) tegutsevad üksteist täiendades ühise eesmärgi nimel. Eile näiteks avati Tallinna Lastekirjanduse Keskuses näitus „Karu kutsub külla“, kus võib näha nii Marise karukollektsiooni kui ka Kaili karuteemalisi tõlgendusi. Iga päev võib nukke uurida, puurida, katsuda ja osta Loomeka müügikapist otse Spargli kõrvalt, kus leidub ka peeneid prosse, nunnusid patju ja kuurordimärke. 

1 kommentaar:

  1. Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

    VastaKustuta