pühapäev, 14. oktoober 2012

Kaleidoskoobi lugu ehk miks laenata kunsti?

Ada Tamme

Eelmine nädal möödus kibekiires ettevõtlustuhinas, kuid ega kunst seepärast unarusse jäänud. Seda ka tänu Liina Rausile, kelle korraldamisel toimus nii kunstioksjon kui ka Disainimaja perenaise Hedviga Veiga peetud Kunstilaat. Kuid oma põhitegevusena on Liina juba poolteist aastat vedanud LMK kunstilaenutusäri Kaleidoskoop. Mina olin teda näinud mitu nädalat mööda Kalevi tänava maju ringi jooksmas, näitusi koordineerimas, korraldamas ja toimetamas, kuid polnud seni veel arugi saanud, mis see kunstilaenutus endast õieti kujutab. Istusin siis korra Liinaga Sparglis maha, et uurida, mida täpselt ja miks ta ikkagi teeb. 

Mis on Kunstilaenutus? 
Tuli välja, et Kunstilaenutus on mõeldud eelkõige ettevõtetele ja asutustele, mille kontorite ja koridoride valged, tühjad ja kurvad seinad vajaksid hädasti turgutamist. Laenata võib kunsti pikemaks ajaks, et argipäeva jumestada, või üksikürituseks, et pidulikumat ja uhkemat atmosfääri luua. Liina näeb kunstilaenutuses mugavat alternatiivi kunsti omandamisele – ostmine on lõplik samm, mis tekitab ostjas sageli hirmu või tõrget, kuid laenutada saab teoseid mõneks kuuks või pooleks aastaks, et seeläbi ülespanekut pidevalt uuendades kõigile vaheldust pakkuda. 

Redwall OÜ kontor

Miks kunstilaenutus? 
Liina jõudis kunstilaenutuseni üsna isiklikel põhjustel. Nimelt on ta hariduselt hoopis keemik ning enne kunstiärisse sukeldumist oli ta viis aastat tegelenud orgaanilise sünteesiga. Imelikul moel viiski just keemia ta kokku kunstilaenutusega: teda ennast rusuvad kontoriseinad ja sünge töökeskkond lausa nõudsid lahendusi. Keemiatööd ei ole Liina sugugi kõrvale heitnud, kuid omaette nokitsemise kõrvale on ta leidnud uue väljundi – kunst ja selle kaudu inimeste kokku viimine.

Liina kunstilaadal MinaJaLydia maaliga
Kunstihuvi on Liinal alati suur olnud, kuid tegudeni jõudis ta osaliselt ka tuttavate kunstnike kaudu, kellel ikka seisid nurgas suured maalid, mis oleksid nii hästi just Liina tööruumidesse seinale sobinud. Niisiis oli kunstilaenutus osalt vastus Liina enda vajadustele, teiselt poolt aga leiab ta üleüldisemalt, et kunst ongi jagamiseks mõeldud. „Oluline on just kunsti ja muude valdkondade kokkupuutepunkt, kus kunst tuleb oma suletud ringist väljapoole.“ Näitusi külastades küpses päris pikalt idee, et kunst ei ole mõeldud vaid kunstiteadlikule galeriikülastajale ühekordseks tarbimiseks, vaid tuleb leida keskkond, milles kunst mõjuks ja kõneleks pikaajalisemalt ja palju laiemale vaatajaskonnale. Kunsti tuleks jagada ka neile, kes ei leia aega ja süvenemist galerii külastamiseks, ning hea moodus selleks on tuua see avalikku ruumi, näiteks kontoritesse ja asutustesse. 

Nõnda siis lükkaski Liina käima Kunstilaenutuse, et muuta (töö)ruumid õdusamaks ja samas tuua kunst tühjadest kurbadest galeriidest inimeste juurde. Asi iseenesest toimib lihtsalt: kunstnikul on maalid, graafika, skulptuurid ning laenutajal on tühjad seinad ja tühjus hinges. Liina lihtsalt viib need kaks igatsust kokku ning ajab ka kõik asised asjad, sest laenutamine muidugi maksab ning sellega kaasneb alati ka paratamatu paberimajandus. 
Aga palju maksab ühe maali laenutamine? See on suhteline ja sõltub töö müügihinnast, kuid üldiselt varieeruvad laenutushinnad 10 eurost 100 euroni kuus.

Markus Kasemaa näitus Webmedia kontoris

Kuidas ja mida täpselt laenutada? Selleks on Liinal olemas portfooliod, mida saab Kaleidoskoobi kodulehelt uurida ja töödega tutvudes oma valik langetada. Kunsti ja kunstnikke leidub igat masti: noori, vanu, maali, graafikat, skulptuuri. Samas hoiab Liina ikka silmad ja mõtted lahti, et ka kaasaegse kunsti ja uue meedia väljakutseid murda ning ka näiteks videokunsti või installatsioone inimesteni tuua. 

1 kommentaar:

  1. Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

    VastaKustuta