reede, 5. oktoober 2012

Ardo Ran Varres ja Hooandja

Ada Tamme

Seekord kirjutan teile ühest hoopis asjalikust loost, sest praegu on käimas Tartu Ettevõtlusnädal, mille raames käisin Loomemajanduskeskuses kuulamas seminari „Ühisrahastus ja Hooandja kogemus“. Ettevõtte või projekti alustamiseks on alati vaja raha ja palju raha, mida endal pole kusagilt võtta. Sellisel juhul tuleb otsida keegi, kellel on see hunnik raha ja kelle jaoks on su idee tema raha väärt. Samas on aga ka teine lahendus – leida palju inimesi, kellel on natuke raha ja kes kõik usuvad sinusse ja su projekti kordaminekusse. Just seda teed otsustas minna Ardo Ran Varres firmast Unisoon, kes jagas meiega oma kogemust Eesti ainsa ühisrahastuse platvormiga Hooandja. Sellest, mis asi üldse ühisrahastus on ja kuidas see Eestis toimib, rääkisid Oliver Lukason TÜ majandusteaduskonnast ja Tiiu Sullakatko Hooandjast.

Ardo Ran Varres on helilooja ja näitleja ning kaheksa aastat on ta töötanud Draamateatris muusikat kirjutades, kuni 2010. aastal oli äkki vaja oma elu muuta. Et leida aeg, ruum ja distants oma tuleviku peale mõtlemiseks, kolis ta kogu perega Berliini. Seal sündiski idee teha plaat helge, sooja ja kosutava muusika ning poeetilise eestikeelse tekstiga. Õigemini tekkis kinnisideeline sund teha plaat, üks eriline plaat, mis sünniks seest väljapoole ja läheks korda. Plaat, mis ei ole kokku pandud ärile, tulule, ülemuse nõudmistele ja edule mõeldes. „Mingi asi hakkab sees närima ja lõpuks – nui neljaks, sa tahad ja pead selle realiseerima!“
Pärast Liisi Koiksoniga kohtumist ja Anžori Barkalaja tekstide leidmist, hakkas asi ladusalt minema ning varsti oligi ees rahaküsimus, sest ühe albumi väljaandmine on kallis lõbu. „Sul võib olla hiilgav idee, aga ilma rahavoogude liikumata ei saa midagi teha.“ Niisiis hakkas pihta rahastuse otsimise vaevaline protsess: Kultuurkapital ei toetanud, 30 firmat, kuhu Ardo kirjutas ja demosid saatis, samuti ei toetanud ega soovinud ka koostööd sõlmida. „Masu oli niimoodi lõiganud! Mitte üht senti mitte kusagilt! Olin fakti ees, et see projekt jääb ära.“ Sellises olukorras sattus Ardo täiesti juhuslikult Hooandja otsa.

Mis on Hooandja?
Hooandja on neli kuud tegutsenud ainuke Eesti ühisrahastusplatvorm. Selle aja jooksul on platvormi kaudu rahastust saanud 11 projekti ja toetatud on projekte maksumusega 500-5691 eurot. Kogu selle raha on leidnud eraisikud. Aga kuidas Hooandja siis ikkagi toimib?
Tegu on veebipõhise keskkonnaga, kuhu saab üles riputada oma loomemajanduslikke projekte ja seejärel ise hoogsalt oma ettevõtmist reklaamides oodata, et toetusraha tilkuma hakkaks. Projektil on aga kolm kriteeriumit: see peab olema loov, mõõdetav ja avalikkusega jagatav. Näiteks raamatu väljaandmine sobib, kuid endale raamatu soetamine ei sobi. Kui need tingimused on täidetud ja Hooandja peab projekti sobivaks, tuleb teha tutvustusvideo, mis veenaks potentsiaalseid toetajad, et sa oled hingega asja juures, et su projekt on äge ja et sa tõepoolest oled ka võimeline seda teostama. Järgmise sammuna on olulised ka toetustega kaasnevad kingitused. Toetussummad tuleb paika panna vähemalt kolmes eri suurusjärgus ja iga annetuse eest saab toetaja vastava kingituse. Mida suurem summa, seda uhkem auhind!
Kõige olulisem on aga see, et Hooandjas puudub riskitegur – kui projekt kogub küsitud summa, on platvormi teenustasu 3%, aga kui ei kogu, siis ei kogu ja ongi kõik. Annetajad saavad oma raha tagasi ja projekti esitajale jääb ainult kurbus seekord lõpule viimata ideest. Et aga nii ei juhtuks, on vaja julgust ja pealehakkamist, tuleb end ja oma tegemist reklaamida, paluda abi ja jagada infot. Tiiu: „See on tohutult oluline. Aga meie oma tuttavad ja sõbrad on tegelikult ju need inimesed, kes meie tegevustesse tihtipeale kõige rohkem usuvad, sest nad teavad meid, meie entusiasmi ja võimekust kõige paremini.“
Mis teeb aga ühisrahastuse ja Hooandja ägedaks, on õige mitu asja. Esiteks on protsess kerge, kiire ja täiesti bürokraatiavaba ning Hooandja ise toetab nii nõu, jõu kui ka ühise kampaaniaga. Teiseks saab ellu viia ka täiesti hullumeelseid ja põnevaid projekte, mida tavapärased rahastajad ei vaevuks elu sees isegi kaaluma. Kolmandaks saab oma erakordse projekti esitada ka täiesti tundmatu ja noor algaja, kui tal ainult on veenvust ja entusiasmi. Kultuurkapitali sellega kindlasti ära ei veena, aga ühisrahastuse puhul näevad inimesed teist endasugust oma unistuste nimel võitlemas.

Selline on siis laias laastus keskkond ja protsess, mille Ardo sellel suvel ette võttis. Tegelikult oli ta alguses äärmiselt skeptiline: „Ma ei tunne end turundushaina ega müügimehena. Pigem inimesena, kes hea meelega jääks kuskile nuka taha, kus klõbistaks oma lookese ja kui see kellelegi meeldib, siis on super, aga ennast niimoodi pakkuda on ebamugav. Kui aga see rong juba käima läks ja toetus tulema hakkas, sain ma ühtäkki aru, et see on tegelikult ainult positiivne, mis toimub.“ Selline rahastusprotsess viis Ardo kohe plaaditegemise algusetapis kokku muusika tulevase kuulajaskonnaga ning seda hindab ta kõrgelt. Kadunud olid kõik vaheetapid ja filtrid.
Kokkuvõttes sai Ardo Ran projektile toetuse ja isegi Kultuurkapital asus lõpuks appi. Ardo jaoks on aga oluline meeles pidada, et see konkreetne plaat on tema hingeasi, mitte mõni äri, millega ratsa rikkaks saada. Tema jaoks on see lihtsalt möödapääsmatu vajadus teha midagi: „Ja see möödapääsmatu vajadus on olnud nii meeletu, et ma olen valmis olnud ennast ka avalikult pakkuma, mida ma tavaliselt ei tee.“ See projekt tuli seestpoolt väljapoole ja seda peab ta täiesti erakordseks ja eneseületust väärivaks.
Hooandjat ja selle edukust peab ta omamoodi uue ajastu märgiks – uute lahenduste loomisega kapitalismi konaruste ületamiseks ja ühisteadvuse loomiseks, mis on tunnistajaks täiesti uutlaadi mõtlemisele.


1 kommentaar:

  1. Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.

    VastaKustuta